Krajowa Informacja Podatkowa

 

Gdy szukamy pomocy w sprawach podatkowych, warto zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej – czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 Infolinia: Z tel. stac.: 801 055 055; Z tel. kom.: (22) 330 0330; Z zagranicy.: +48 22 330 0330. Adres internetowy – www.kip.gov.pl. KIP to podlegająca Ministerstwu Finansów instytucja państwowa, która ma ułatwiać życie podatnikom.

Niestety, telefoniczne odpowiedzi udzielane przez ekspertów KIP nie są wiążącymi interpretacjami przepisów i – jak to określa Ministerstwo Finansów – „mają charakter ogólny”. Pozwalają więc podatnikom poznać opinię fiskusa w danej sprawie.

Jeśli podatnik chce mieć pewność co do tego, jak jego sprawę potraktuje fiskus, powinien złożyć pisemny wniosek o interpretację wiążącą. Ministerstwo przygotowało specjalny formularz wniosku oznaczony symbolem ORD-IN. Można go znaleźć na stronie internetowej resortu –   http://www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatkow/kip/komunikaty a jak go wypełnić dowiesz się z broszury informacyjnej http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/2199436/ULOTKA-interpr_indywid_ORD-IN.pdf

Mając w ręku korzystną dla siebie wiążącą interpretację, podatnik może być spokojny – fiskus nie przyczepi się do niego, jeśli postąpi zgodnie z tym, co zapisano w interpretacji. A nawet jeśli się przyczepi, to podatnik nie poniesie negatywnych konsekwencji tego czepiactwa (nie będzie żadnych kar).

Całą procedurę uzyskania pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego znajdziesz w zakładce Przewodnik podatnika – karta usług http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/c/document_library/get_file?uuid=5b62e9c1-f359-4921-aa0b-7c85f195d46d&groupId=766655

Baza wiążących interpretacji podatkowych

 

Taką bazę prowadzi resort finansów. Można ją znaleźć na jego stronie internetowej – www.mf.gov.pl. Szukając rozwiązania problemu podatkowego, warto tam zajrzeć, by być może inny podatnik w identycznej sytuacji wcześniej wystąpił już do fiskusa o wiążącą interpretację. Zaoszczędzimy 40 zł i czas oczekiwania na interpretację.

Taką „cudzą” interpretację, choć ona jednostkowej, konkretnej sprawy konkretnego podatnika, który o nią wystąpił, będziemy się mogli podeprzeć także w swojej sprawie. Bo przecież zasady stosowania prawa podatkowego mają być jednolite. Fiskus nie powinien więc inaczej traktować dwóch różnych podatników.

Notariusze

 

Gdy szukamy notariusza, bo potrzebujemy notarialnego poświadczenia dziedziczenia albo chcemy spisać testament notarialny, możemy wejść na stronę internetową Krajowej Rady Notarialnej – www.krn.org.pl. Znajduje się tu m.in. baza adresowa polskich notariuszy i informacje o opłatach pobieranych u rejentów.

Sąd Najwyższy

 

Jeśli mamy jakiś kłopot z trudnym testamentem lub spadkiem, warto poszperać w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który dość często zajmuje się sprawami dotyczącymi spadków i testamentów. Przykłady znajdziemy na stronie internetowej – www.sn.pl. Możemy tu trafić na przypadek podobny do naszego.